GOŃCZY POLSKI

IMPALA

mori

marga

Herse

mieszko

dublet


Historia rasy gończy polski
Gończe polskie są potomkami znanych w średniowieczu psów św. Huberta. Do Polski psy gończe sprowadzano zarówno z zachodu jak i ze wschodu. O polowaniach z nimi pisano w XIV i XVII wieku.
Psy gończe miały wpędzić zwierzynę i wystawić myśliwemu na strzał. Musiały mieć dobry węch i być wytrwałe w pogoni. Ceniono także ich melodyjny głos – po złapaniu tropu zaczynały szczekać, przy czym robiły to na różne sposoby – w zależności od rodzaju zwierzyny i sytuacji. Szczekanie to określano mianem „grania”.
Podczas II wojny światowej wiele psów wyginęło. Na bazie tych, które przetrwały, w latach 50. XX wieku płk Piotr Kartawik i płk Józef Pawłusiewicz rozpoczęli hodowlę. Psy należące do Pawłusiewicza były mniejsze, lżejsze i ciemniejsze – zwykle czarne podpalane. Wykorzystywano je nie tylko do polowań, ale i do stróżowania. Cechowała je wytrzymałość, zwinność i ciętość, świetnie sprawdzały się jako dzikarze i tropowce, zwłaszcza w górach.

W 1983 roku związek kynologiczny uznał istnienie polskiej rasy psów gończych, nadając jej nazwę „gończy polski” i otwierając księgę wstępną. Tak zaczęła się oficjalna droga do uznania gończego polskiego przez FCI. Pierwsze gończe polskie z rodowodem wyhodowano w 1989 roku – wśród tych psów był pierwszy champion – Promyk z Cisówki. Rasa rozwijała się bardzo szybko i zyskiwała popularność. Coraz więcej gończych brało udział w wystawach i kończyło championaty. Zaczęły wygrywać konkursy i pojawiły się pierwsze championy pracy.
Gończy polski w Polsce
W 2000 roku zarząd główny ZKwP zatwierdził poprawkę do wzorca – poza kolorem czarnym podpalanym uznano czekoladowy podpalany i rudy. Rasa ta została uznana przez FCI w 2006 roku podczas Światowej Wystawy Psów Rasowych w Poznaniu. 7.11.2017 w Łodzi został oficjalnie uznaną rasą! Dzień wielkiej radości, jaki i pełen wzruszeń dla wielu z nas.
Wzorzec rasy gończy polski
Gończy polski – grupa VI FCI, sekcja 1.2, nr wzorca 354
Kraj pochodzenia: Polska
Charakter: pies zrównoważony, łagodny, odważny, lecz przy tym rozważny; nieufny wobec obcych, jednak nieagresywny, czujny, doskonały stróż
Wielkość: psy 55-59 cm, suki 50-55 cm
Waga: 18-30 kg
Szata:krótka, twarda, sztywna i przylegająca, dwuwarstwowa, podszerstek gęsty; na głowie i uszach włos krótki, jedwabisty
Maść: czarna podpalana – bardzo często, czekoladowa – rzadko lub ruda w różnych odcieniach – bardzo rzadko
więcej na temat wzorca z komentarzem:
http://www.gonczypolski.pl/uploaded/wzorce_rasy_FCI/Go%C5%84czy_polski.pdf
http://www.gonczypolski.pl/uploaded/wzorce_rasy_FCI/GonczyPolski_v_pol.pdf

 


O RASIE
Gończy Polski to pies który uwielbia każdy rodzaj aktywności fizycznej oraz umysłowej, dlatego też są świetnymi towarzyszami w joggingu jak i również wędrówkach górskich jak i wycieczkach rowerowych.
Inteligentny, temperamentny i uparty wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia .
Chętne do zabawy i współpracy z człowiekiem są bardzo podatne na szkolenie ale nie w formie przymusu. Większość lubi pływać i chętnie aportują. Dobrze dogadują się z innymi czworonogami. Wobec obcych osób są zdystansowane i podchodzą z rezerwą. Na co dzień nie są hałaśliwe jednak silny instynkt stróżowania powoduje, że psy oszczekują gości lub intruzów.
Mają doskonały węch dzięki czemu sprawdzają się w konkursach tropowców oraz mantrailingu.
Szczenięta należy od małego socjalizować z innymi psami oraz otoczeniem, obcymi ludźmi oraz codziennych sytuacji.

PIELĘGNACJA
Gończe Polskie to zdrowa i odporna rasa, mało kłopotliwa w pielęgnacji. Krótka i lśniąca szata powinna być dokładnie wyczesana przynajmniej raz w tygodniu. Ze względu na energiczność psów tej rasy zdarzają się różne urazy łap lub ścięgien a przy dużej intensywności pływania należy zadbać o uszy aby nie pojawiło się zapalenie ucha.
Jak każdy pies domowy, powinien być karmiony wysokiej jakości karmą suchą, mokrą lub odpowiednio skomponowaną dietą domową. Oczywiście nie może zabraknąć odpowiedniej suplementacji przede wszystkim w wieku dorastania.

CO POWINIEN WIEDZIEĆ OPIEKUN
Przyszły opiekun powinien zapewnić gończemu dużo ruchu i odpowiednią stymulację psychofizyczną, oraz odpowiednią socjalizację. Podstawowe szkolenie z posłuszeństwa oraz cierpliwość i zrozumienie natury gończego polskiego gwarantuje iż przyszły właściciel zyska oddanego i wiernego przyjaciela na długie lata.
Odpowiednio prowadzony jest niezwykle oddanym członkiem rodziny. Szybko i bez problemu adaptują się w nowych warunkach. Mogą zamieszkać zarówno w domu z ogródkiem jak i mieszkaniu.

Our breeding
FROM THE HUMP OF KSIĘŻA GÓRA

od 10 lat związana jest z psami myśliwskimi, które są naszą pasją i którym oddajemy całe nasze serca.

The breeding works according to the regulations of the International Kennel Federation of the FCI and the Kennel Club in Poland. We are always happy to help and advice.

POLISH HUNTING DOG

WIOSNĄ 2021 MORI Z ROGU TRZECH KSIĄŻĄT URODZIŁA SZCZENIĘTA.

Mori in a successful bitch - Junior Champion of Poland, Champion of Poland, Champion of Slovakia and obtained the title of tracking dog. She takes part in dog exhibitions.

The both parents are raised in family breedings. Mori is an active hunting dog living with the hunters. Free time means to have fun with other dogs and playing with the ball.

Prezentujemy zdjęcia naszych szczeniąt i zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby, aby te wspaniałe młode Gończe Polskie stały się wiernymi towarzyszami życia.

THE FATHER OF THE PUPPIES

ODYN Z HUCULSKIEJ ŁĄKI

The father is Junior Champion of Poland looking forward to become a Champion of Poland. Odyn is an active, successful running competitor. He takes part in Hard Dog Race. Odyn is a faithful life companion, loving to run. Free time? Best to get some sun! Odyn to uczestnik  wielu zawodów biegowych, na których zdobywa wiele medali i pucharów. Na Dog treckking w zawodach Hard Dog Race – biegi z przeszkodami wraz ze swoją drużyną Gończe Polskie i Spółka  w 2019 r. zajęli 3 miejsce w Polsce. Odyn jest wiernym przyjacielem swojego pana w dodatku jest zapalonym biegaczem a w wolnej chwili lubi wylegiwać się na słońcu. 

Our breeding is located in a beautiful area which is perfect for spending the weekend close to the nature with a picturesque landscape.

Meet our puppies!

AND HAVE THE PERFECT NATURE EXPERIENCE AT THE SAME TIME!

CALL US +48535444019

Polish language

WRITE: kontakt@GarbKsiezejGory.pl

For English we prefer You to write first!

If you want to get to know our puppies as well as their mother, you are welcome. 

If you want to get to know our puppies as well as their mother, you are welcome.

In the area, you can find the Silesian Botanical Garden, Park in Świerklaniec with the property of the Donnersmarck family, and the world-famous sanctuary of Our Lady of Częstochowa in Jasna Góra which is only 50 minutes away.

Our breeding is located in a beautiful area which is perfect for spending the weekend close to the nature with a picturesque landscape.

LUXURY HOTEL**** RESIDENCE

WE ARE WAITING FOR YOU!

We invite all those who are willing and who still hesitate to contact and visit us.

en_GB