Historia rasy gończy polski
Gończe polskie są potomkami znanych w średniowieczu psów św. Huberta. Do Polski psy gończe sprowadzano zarówno z zachodu jak i ze wschodu. O polowaniach z nimi pisano w XIV i XVII wieku.
Psy gończe miały wpędzić zwierzynę i wystawić myśliwemu na strzał. Musiały mieć dobry węch i być wytrwałe w pogoni. Ceniono także ich melodyjny głos – po złapaniu tropu zaczynały szczekać, przy czym robiły to na różne sposoby – w zależności od rodzaju zwierzyny i sytuacji. Szczekanie to określano mianem „grania”.
Podczas II wojny światowej wiele psów wyginęło. Na bazie tych, które przetrwały, w latach 50. XX wieku płk Piotr Kartawik i płk Józef Pawłusiewicz rozpoczęli hodowlę. Psy należące do Pawłusiewicza były mniejsze, lżejsze i ciemniejsze – zwykle czarne podpalane. Wykorzystywano je nie tylko do polowań, ale i do stróżowania. Cechowała je wytrzymałość, zwinność i ciętość, świetnie sprawdzały się jako dzikarze i tropowce, zwłaszcza w górach.
W 1983 roku związek kynologiczny uznał istnienie polskiej rasy psów gończych, nadając jej nazwę „gończy polski” i otwierając księgę wstępną. Tak zaczęła się oficjalna droga do uznania gończego polskiego przez FCI. Pierwsze gończe polskie z rodowodem wyhodowano w 1989 roku – wśród tych psów był pierwszy champion – Promyk z Cisówki. Rasa rozwijała się bardzo szybko i zyskiwała popularność. Coraz więcej gończych brało udział w wystawach i kończyło championaty. Zaczęły wygrywać konkursy i pojawiły się pierwsze championy pracy.
Gończy polski w Polsce
W 2000 roku zarząd główny ZKwP zatwierdził poprawkę do wzorca – poza kolorem czarnym podpalanym uznano czekoladowy podpalany i rudy. Rasa ta została uznana przez FCI w 2006 roku podczas Światowej Wystawy Psów Rasowych w Poznaniu. 7.11.2017 w Łodzi został oficjalnie uznaną rasą! Dzień wielkiej radości, jaki i pełen wzruszeń dla wielu z nas.
Wzorzec rasy gończy polski
Gończy polski – grupa VI FCI, sekcja 1.2, nr wzorca 354
Kraj pochodzenia: Polska
Charakter: pies zrównoważony, łagodny, odważny, lecz przy tym rozważny; nieufny wobec obcych, jednak nieagresywny, czujny, doskonały stróż
Wielkość: psy 55-59 cm, suki 50-55 cm
Waga: 18-30 kg
Szata:krótka, twarda, sztywna i przylegająca, dwuwarstwowa, podszerstek gęsty; na głowie i uszach włos krótki, jedwabisty
Maść: czarna podpalana – bardzo często, czekoladowa – rzadko lub ruda w różnych odcieniach – bardzo rzadko
więcej na temat wzorca z komentarzem:
http://www.gonczypolski.pl/uploaded/wzorce_rasy_FCI/Go%C5%84czy_polski.pdf
http://www.gonczypolski.pl/uploaded/wzorce_rasy_FCI/GonczyPolski_v_pol.pdf
O RASIE
Gończy Polski to pies który uwielbia każdy rodzaj aktywności fizycznej oraz umysłowej, dlatego też są świetnymi towarzyszami w joggingu jak i również wędrówkach górskich jak i wycieczkach rowerowych.
Inteligentny, temperamentny i uparty wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia .
Chętne do zabawy i współpracy z człowiekiem są bardzo podatne na szkolenie ale nie w formie przymusu. Większość lubi pływać i chętnie aportują. Dobrze dogadują się z innymi czworonogami. Wobec obcych osób są zdystansowane i podchodzą z rezerwą. Na co dzień nie są hałaśliwe jednak silny instynkt stróżowania powoduje, że psy oszczekują gości lub intruzów.
Mają doskonały węch dzięki czemu sprawdzają się w konkursach tropowców oraz mantrailingu.
Szczenięta należy od małego socjalizować z innymi psami oraz otoczeniem, obcymi ludźmi oraz codziennych sytuacji.
PIELĘGNACJA
Gończe Polskie to zdrowa i odporna rasa, mało kłopotliwa w pielęgnacji. Krótka i lśniąca szata powinna być dokładnie wyczesana przynajmniej raz w tygodniu. Ze względu na energiczność psów tej rasy zdarzają się różne urazy łap lub ścięgien a przy dużej intensywności pływania należy zadbać o uszy aby nie pojawiło się zapalenie ucha.
Jak każdy pies domowy, powinien być karmiony wysokiej jakości karmą suchą, mokrą lub odpowiednio skomponowaną dietą domową. Oczywiście nie może zabraknąć odpowiedniej suplementacji przede wszystkim w wieku dorastania.
CO POWINIEN WIEDZIEĆ OPIEKUN
Przyszły opiekun powinien zapewnić gończemu dużo ruchu i odpowiednią stymulację psychofizyczną, oraz odpowiednią socjalizację. Podstawowe szkolenie z posłuszeństwa oraz cierpliwość i zrozumienie natury gończego polskiego gwarantuje iż przyszły właściciel zyska oddanego i wiernego przyjaciela na długie lata.
Odpowiednio prowadzony jest niezwykle oddanym członkiem rodziny. Szybko i bez problemu adaptują się w nowych warunkach. Mogą zamieszkać zarówno w domu z ogródkiem jak i mieszkaniu.
Hodowla działa według regulaminu Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI i Związku Kynologicznego w Polsce. Zawsze chętnie służymy pomocą i radą!
Mori to utytułowana suczka, która zdobyła Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski oraz Champion Słowacji jak i dyplom 1 stopnia na Regionalnym Konkursie Tropowców oraz dyplom 1 stopnia na konkursie ocena pracy Dzikarzy w warunkach naturalnych oraz czynnie uczestniczy w wystawach.
Oboje tych wspaniałych rodziców to psy wychowywane w gronie rodziny. Mori jest suką polującą i mieszka z myśliwym, a w wolnej chwili biega z psami, pływa i bawi się piłką.
Tatuś maluchów Odyn to Młodzieżowy Champion Polski i on również uczestniczy w wystawach aby zakończyć Championa Polski. Odyn to uczestnik wielu zawodów biegowych, na których zdobywa wiele medali i pucharów. Na Dog treckking w zawodach Hard Dog Race – biegi z przeszkodami wraz ze swoją drużyną Gończe Polskie i Spółka w 2019 r. zajęli 3 miejsce w Polsce. Odyn jest wiernym przyjacielem swojego pana w dodatku jest zapalonym biegaczem a w wolnej chwili lubi wylegiwać się na słońcu.
Język Polski
Język polski i angielski
Jeśli chcesz poznać nasze szczenięta lubi ich matkę, serdecznie zapraszamy!
W okolicy znajduje się Śląski Ogród Botaniczny, Park w Świerklańcu z posiadłością rodziny Donnersmarck, a znane na całym świecie sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oddalone jest zaledwie o 50 min.
REZYDENCJA LUXURY HOTEL****